Práca za počítačom
Väčšina pracujúcich ľudí v kancelárii trávi čas sedením za počítačom dlhú dobu, a tak sa správne držanie tela a sedenie stáva významnou súčasťou života. Základom je správne nastavenie stoličky a pracoviska. Dobrá technika sedenia a správne pohybové návyky zabezpečia zdravé pracovné miesto!
Skúste 15 základných a jednoduchých nastavení a pravidiel pre ergonomické sedenie a zdravý chrbát:
Skúste 15 základných a jednoduchých nastavení a pravidiel pre ergonomické sedenie a zdravý chrbát:
- Nastavte svoje pracovné prostredie a vlastné telo tak, aby ste váš pohybový aparát nepreťažovali:
- Sadnite si hlboko na stoličku (kraj stoličky vám nesmie tlačiť do podkolennej jamy)
- Nastavte si výšku sedadla: keď sedíte na stoličke uhol v kolennom kĺbe by mal byť 90-100 stupňov (aby bedrové kĺby boli na rovnakej úrovni ako kolená alebo o niečo vyššie)
- Nohy sa musia celou ploskou dotýkať zeme (ak nedočiahnete na zem, potrebujete nastaviteľnú podložku pod nohy)
- Chrbtová opierka má so sedadlom zvierať uhol nie väčší ako 95-115°
- Chrbtová opierka má byť ergonomicky tvarovaná - podporovať driekovú lordózu (ak je rovná použite prídavnú driekovú opierku vhodnú na typ vašej stoličky)
- Nastavte vhodnú výšku operadla tak, aby vrchol vyklenutia kopíroval vaše zakrivenie chrbtice
- Vytiahnite svoj hrudník do výšky
- Napriamte svoju chrbticu, ako by vás niekto ťahal vzadu za vlasy do výšky
- Uvoľnite svoje plecia a pokrčte ruky v lakťoch do 90°
- Nastavte výšku opierok na predlaktia tak, aby predlaktie bolo pohodlne opreté bez zvýšeného napätia pliec a šije
- Klávesnicu dajte tak, aby bola v predĺžení predlaktí - zápästia musia byť pri práci s klávesnicou v neutrálnej polohe
- Pri práci s myšou používajte podložku pod myš, ktorá má opierku pre zápästie, alebo dávajte pozor, aby vaše zápästie ostalo v neutrálnej polohe
- Výška horného okraja monitoru má byť vo výške vašich očí
- Keď máte správne nastavenú stoličku, upravujte si vzpriamené držanie tela priebežne
Práca s notebookomPri práci s notebookom si musíme uvedomiť, že šírka klávesnice a následná manipulácia s ňou, nás obmedzuje. Práca s touchpadom je pre celodennú prácu nevyhovujúca. A Vzdialenosť a veľkosť obrazovky je tiež nevhodná. Vzpriamený sed je nedosiahnuteľný. Preto, ak pracujete významnú časť dňa s notebookom potrebujete správne ergonomické pomôcky.
Najjednoduchšie je usporiadať si svoje pracovné miesto pomocou stojana na notebook, ktorým dosiahnete správnu výšku obrazovky alebo využiť dokovaciu stanicu. Použite externú klávesnicu a myš, aby ste dopriali svojim pleciam a šije priestor, ktorý potrebujú na zaujatie správnej polohy. Ďalším východiskom je namiesto stojana na notebook použiť externý monitor. S notebookom nepracujte bez prestávky dlhšie ako 30 minút! A bez externých zariadení nie dlhšie ako 2 hodiny! Nepracujte s notebookom na gauči a v posteli - vždy si sadnite za stôl! |
Aktívne - dynamické sedenie
Pozor, aj správne sedenie môže pre byť pre vás pohybový aparát namáhavé! Pohybový aparát veľmi zle znáša statické zaťaženie. Po 30 minútach sedenie (aj v správnej polohe) dochádza k preťaženiu svalov, šliach a kĺbov. Je čas postaviť sa, zmeniť polohu alebo charakter práce. Takému preťažovaniu sa dá vyhnúť aktívnym alebo tzv. dynamickým sedením. |
Možnosti dynamického sedenia v kancelárii:
|
Veľmi dôležité je dopredu si premyslieť aký typ pomôcky na sedenie si zvolíte. Výber je závislí od viacerých faktorov. Trh zaoberajúci sa zdravým sedení sa stále rozširuje a máte široké spektrum možností. Skúste si pred kúpou prejsť hlavné výhody a nevýhody pomôcok na dynamické sedenie.
Fitlopta
Výhody
Dynamická podložka Výhody
|
Vankúše na dynamické sedenie
Výhody
Špeciálne dynamické stoličky Výhody
|
|
Samozrejme, žiadna pomôcka na dynamické sedenie Vám nezabezpečí vzpriamené držanie tela. Treba ju správne používať a skĺbiť so správnou technikou sedenia. Potom Vám prinesie pozitívny vplyv na vaše psychické aj fyzické zdravie.
Je nevyhnutné vedieť ako správne sedieť a aktívne to trénovať každý deň, až pokiaľ sa správny sed nestane automatický! Vyváženie práce a odpočinku V práci si dávajte pravidelné krátke prestávky. Prestávku môžete využiť aktívne alebo pasívne. Príklad aktívnych prestávok
|